3. 4. 2015 vznikl na naší planetě zemi šestý energetický bod, kde došlo k trvalému propojení
mezi samotným Vesmírem a vnitřní Zemí.
Toto místo se nachází v Číně na ostrově Shamian a je jim:
Kostel Panny Marie Lurdské
Shamian Island
Ostrov Shamian (Ša-mien) je spojen s pevninou několika mosty a je to jakási zelená oáza ve velkoměstě. Díky své historii a koloniální architektuře je ostrov ideálním místem na pěší vycházky. Ostrov „s písečným povrchem”, jak zní překlad názvu, byl o něco málo více než pouhý písečný břeh, když zde bylo v polovině 18. století zahraničním obchodníkům uděleno povolení k výstavbě skladišť na zboží. Blízko ostrova se nacházel areál 13 skladů (resp. trhů) různých zemí (Španělska, Dánska, Amerika, Švédska aj.), ve kterých se odehrával veškerý obchod s Čínou, jelikož do vnitrozemí nebylo v té době cizincům dovoleno cestovat.
Ostrov se po opiových válkách stal britskou a francouzskou koncesí a dnes se zde nachází okolo 150 staveb z období kolonizace. Římskokatolický kostel Panny Marie lurdské byl postaven francouzskými kolonizátory v r. 1892 a je jednou z mála opravdových památek na ostrově.
Něco o Kantonu samotném
Na jihu Číny se nedaleko ústí Perlové řeky do oceánu rozkládá město Kanton, které je hlavním městem provincie Guangdong. Tento významný starobylý přístav, v jehož aglomeraci žije kolem 16 milionů obyvatel, je již od vlády dynastie Tang důležitým centrem obchodu.
Díky obchodním stykům s téměř celou Asií se zde v minulosti usadila početná muslimská komunita. Dnes je Kanton pátým největším čínským městem, politickým, kulturním a ekonomickým centrem oblasti a proslavilo se také jako centrum vzdělanosti. I když má toto bohaté a rušné velkoměsto jen hrstku zajímavých památek, je vyhledávaným cílem turistů. Díky současnému rozvoji se zde podařilo zlepšit infrastrukturu, vznikly nové trasy metra a zrekonstruovaly se staré budovy.
Prohlídku města můžete začít na trhu Qingping Shichang, který je údajně největším a nejslavnějším trhem v celé Číně. Najdete na něm, na co si vzpomenete – léky, koření, zeleninu, sušené potraviny, ryby, obilí, maso a živá zvířata, včetně psů, koček a ohrožených druhů. Někteří turisté se tomuto trhu raději obloukem vyhýbají, protože jim nahání hrůzu, pro jiné je jeho návštěva zase nezapomenutelným vzrušujícím zážitkem.
Důležitým buddhistickým chrámem v Kantonu je Hualinsi, založený roku 526 po Kristu. Byl jednou z mnoha svatyní, které navštívil sám duchovní otec zenového buddhismu Bódhidarma. Impozantní je zejména hlavní síň vyzdobená 500 „luohany“ neboli „arbaty“, což jsou bytosti osvobozené z cyklu znovuzrození. Jeden z nich má na hlavě klobouk se širokou krempou – ten je údajně ztělesněním Marca Pola.
V Kantonu nenajdete jen buddhistické stavby, ale dokonce i římskokatolický kostel Nejsvětějšího srdce, který byl postaven Francouzy v letech 1860 až 1880. Tento novogotický kostel zdobí dvojice věží tyčících se do výšky 58 metrů. Zvonice ukrývá čtyři bronzové zvony odlité ve Francii. Pozemek, na kterém byl svatostánek vystavěn, získala Francie jako kompenzaci za ztráty během druhé opiové války v 50. letech 19. století.
Revoluční minulost Kantonu přibližuje Ústav rolnického hnutí, jehož expozice jsou umístěny v bývalém konfuciánském chrámu. V roce 1924 byl objekt proměněn na školící instituci pro rolnické revolucionáře, jejichž učiteli byli Mao Ce-tung nebo jeden z prvních členů Komunistické strany Číny Zhou Enlai. Instituce byla uzavřena v roce 1927 po povstání guangdongských komunistů. Tehdy bylo na příkaz generála Čankajška zabito přes 5000 lidí.
Na území města Kanton najdete dokonce jednu z nejstarších mešit v Číně. Mešitu Huaishengsi nechal postavit v období dynastie Tang Abú Vakkás – strýc proroka Mohameda, který se zasloužil o zavedení islámu do Číny. I přes četné rekonstrukce si mešita zachovala svůj původní minaret a kamenné stély. Jednou z nejkrásnějších památek města je Guangxiaosi neboli chrám Zářné synovské oddanosti. Byl postaven během dynastie Han, na místě paláce posledního vládce království Nan Yue. Chrámem se stal v 5. století a později jej navštívil sám Bódhidarma. Z původních objektů se do dnešní doby nepodařil dochovat bohužel ani jeden, vše, co zde dnes můžete vidět, pochází z 19. století. Impozantní je pilířová hlavní síň s několika Buddhy, na níž se vyjímají tři staré pagody. Jedna z nich byla vztyčena v roce 676 po Kristu a další dvě se datují do 10. století.
V Palácových zahradách jižního Yue archeologové v minulosti odkryli zahrady, které dříve obklopovaly palác qinského generála Zhao Tua pocházejícího z provincie Hebei. Ten byl zakladatelem starého království jižní Yue – Nan Yue. V současnosti je naleziště velkým turistickým lákadlem a mezi hlavními památkami vede vyvýšený chodník. V areálu najdeme také vydlážděnou nádrž, okrasný potok a pozůstatky loděnice z epochy Qinů. V malém muzeu jsou uloženy kamenné desky, pilíře a střešní tašky, z nichž mnohé nesou nápis „Panyu“, což je původní název Kantonu.
Chrám Šesti banyánů Liurongsi byl postaven v roce 537 po Kristu, aby opatroval části zpopelněných ostatků Buddhy, které sem byly dovezeny z Indie a nejprve uloženy v Květinové pagodě Huata.
Chrám má osmiboký půdorys a tyčí se do výšky 57 metrů, má 17 podlaží, ale při pohledu zvenčí to vypadá, jako by jich měl jen devět. Pokud vystoupáte až na samotný vrchol, budete odměněni nádherným výhledem na celé město. Stavba je ozdobena složitými řezbami ptáků, hmyzu a lvů. Na špičce je obrovský pilíř z bronzu s reliéfy meditujících postav. V síni Šesti patriarchů je umístěna bronzová socha z roku 989 po Kristu. Exilový básník Su Dongpo pojmenoval chrám podle stromů, které jej obklopovaly.
V nádherném pestrobarevném jihočínském stylu byl v roce 1890 postaven další kantonský chrám Chenjiaci. Finanční prostředky na jeho výstavbu darovala rodina Chen. Měl sloužit k uctívání předků a také jako škola. Fasáda je ozdobena rozmanitými fantaskními motivy a postavami účinkujícími ve věhlasných čínských operách. V Kantonu si můžete prohlédnout 2000 let starou hrobku pocházející z království Nan Yue, která uchovává ostatky Zhao Moa, vnuka generála Zhao Tua. V ní bylo během vykopávek v roce 1983 nalezeno mnoho pohřebních předmětů ze zlata a drahých kamenů, včetně působivého nefritového pohřebního roucha.
Skvělým místem odpočinku je Orchidejová zahrada, která vyniká bambusovými hájky, palmami a jezírky. Ve zdejších sklenících se pěstují orchideje, které jsou nejkrásnější od konce zimy do začátku jara. Součástí zahrady je islámský hřbitov, kde byl pohřben například Abú Vakkás. Na tento hřbitov mají povoleno vstoupit pouze muslimové. Další oázou klidu je park Yuexiu Gongyuan rozkládající se na ploše 90 hektarů, patří tak k největším městským parkům v zemi. Park ukrývá zajímavou stavbu Sunjatsenovy pamětní síně, která byla vybudována v roce 1931 v tradičním čínském stylu s modrou taškovou střechou. Stavba označuje místo, kde byl roku 1923 Sunjatsen, považovaný za otce moderní Číny, jmenován do čela vlády. Uprostřed parku je situováno sousoší Pěti beranů, jež se stalo symbolem města. Připomíná totiž mýtus o založení Kantonu Pěti nesmrtelnými jedoucími na pěti beranech.
Kdo má zájem, může v mingské strážní věži navštívit Městské muzeum vystavující na 1200 exponátů pokrývajících období od roku 4000 před Kristem až do současnosti. Nedaleko stojí také Umělecké muzeum pořádající výstavy moderního čínského umění. Stálá expozice je pak zaměřena na díla politického karikaturisty Liao Bingxionga.
Jižně od Kantonu se rozkládá ostrov Shamian, který se pyšní řadou okouzlujících domů postavených v koloniálním stylu. Tento ostrov byl během druhé opiové války probíhající v letech 1856 – 1860 po porážce Číňanů pronajat Francouzům a Britům. Netrvalo tak dlouho a na ostrově vyrostlo mnoho vil, vilek, bank a kostelů v evropském duchu. Jelikož byl Číňanům vstup na ostrov po dlouhou dobu přísně zakázán, převládal na něm výlučně evropský způsob života. Dominantou ostrova Shamian je tak dodnes katolický kostel Panny Marie Lurdské. Impozantní jsou však také dvě děla umístěná v Shamianském parku. Ta byla vyrobena v sousedním městě Foshan pro použití během opiových válek.
Nejmodernější a nejnovější stavbou Kantonu je dnes architektonicky zajímavá Televizní věž na jihovýchodě města, která byla otevřena v první polovině roku 2010. Dosahuje výšky 609, 6 metrů a její nejvyšší vyhlídková plošina se nachází ve výšce 450 metrů. Sloup, na kterém věž stojí je dole tlustý 75 metrů, veprostřed se zužuje a na vrcholu je opět v normální tloušťce. Televizní věž je od centra Kantonu vzdálena 6 km.
A něco o Číně samotné
Čínská lidová republika se rozkládá na 9,6 milionech čtverečních kilometrů a patří tak k největším zemím na světě. Žije zde více než dvacetina veškeré světové populace. Země sousedí se 14 státy a její pobřeží měří přes 20 tisíc kilometrů. Hlavním městem je Peking, který je domovem pro více než 14 milionů obyvatel.
Čínská lidová republika zaujímá značnou část asijského kontinentu a země je charakterizována velmi rozmanitou krajinou. Vzhledem k obrovské velikosti Číny je možné se v zemi setkat s nejrůznějšími typy krajin. Na severu a severozápadě se nacházejí převážně pouště, které zahrnují asi 20% pevniny. Na jihozápadě se zvedá mohutné pohoří Himálaj, kde najdeme nejvyšší horu světa, 8848 metrů vysoký Mount Everest. Západní část Číny pokrývá rozlehlá a skalnatá Tibetská náhorní plošina, jejíž průměrná výška dosahuje 4875 metrů. Je tak nejvýše položenou náhorní plošinou na světě. V Číně se nachází také druhé nejníže položené místo na Zemi, tzv. Turfanská proláklina rozkládající se 154 metrů pod hladinou moře.
Střední Čínu pokrývá Centrální pohoří tvořené horami porostlými přírodními lesy, jež jsou významným útočištěm divoké zvěře. Na více než 52 tisících kilometrech čtverečních žije mnoho zvířecích druhů, z nichž některé jsou ohrožené. V 18 čínských provinciích se můžete setkat s lesy tvořenými bambusy. Tyto lesy tvořící pouhé 3 procenta z celkové plochy lesů jsou důležitým biotopem a cenným přírodním zdrojem.
Ve východní části země leží nížiny, oblast je hustě protkána velkými řekami, například řeka Jang-c´-ťiang tekoucí v délce 6380 kilometrů je třetí nejdelší řekou světa. Východní oblast je poměrně hustě osídlená a také intenzivně obhospodařovaná. Řidší osídlení se týká vyšších nadmořských výšek, jde asi o 65% rozlohy země. Pro severovýchod země jsou typické převážně jehličnaté lesy tvořené stálezelenými smrky, jedlemi a borovicemi, ale také opadavými modříny. Směrem na jih se pak lesy proměňují ve smíšené. V severovýchodní oblasti se rozkládají také rozsáhlé stepní pastviny sloužící pro zemědělství.
Na samotném jihu Číny naleznete tropické lesy, především tedy na ostrově Hainan a v kotlinách Yunnanu. U jihovýchodního pobřeží se vyskytují mokřady, které patří k nejrozmanitějším ekosystémům v Číně. Celkem se na území Číny rozkládá 12 milionů hektarů jezer, podobné množství bažin, močálů a pobřežních solných bažin. Jezera a záplavová říční údolí jsou důležitou zastávkou stěhovavého ptactva. Čína se může pochlubit nejrozmanitější faunou a flórou ze všech zemí rozkládajících se v mírném klimatickém pásu. Vyskytuje se zde na 30 tisíc rostlinných druhů, 500 druhů savců a 1200 druhů ptáků.
V Číně žije asi 55 různých etnických menšin, z nichž každá má své vlastní zvyky, kroje a mnohdy i jazyk. Největší skupinou však jsou Hanové, kteří tvoří 93% čínského obyvatelstva. Úředním jazykem je standardní čínština, která má mnoho regionálních dialektů. Lidé z různých částí země si tak nemusí vůbec rozumět, ale mohou užívat stejné kaligrafické písmo. I když se Čína snaží jít s moderní dobou, co se týče společenského postavení mužů a žen, manželství a rodinného života, dodržují místní lidé dědictví minulosti, tradice a obyčeje. Také dodržují tradiční náboženství – konfucianismus, taoismus a buddhismus.
V roce 1949 v zemi skončila občanská válka a tehdy vznikly dva samostatné státy, které mají slovo Čína ve svém názvu – pevninská Čínská lidová republika a ostrovní Čínská republika známá také jako Tchaj-wan. I když dnes již mohou zahraniční návštěvníci bez problémů Čínu navštívit, stále zůstává
zemí záhadnou a z větší části neprobádanou. A turisty sem láká právě jakési tajemno, kterým je země obklopena. Podle Světové organizace cestovního ruchu WTO by se měla Čína do roku 2020 stát dokonce nejoblíbenější turistickou destinací na světě.
Co může turistům tato asijská země nabídnout? Kromě nádherné přírody se pyšní také bohatou a dlouhou historií, která je patrná téměř na každém kroku ve formě nejrůznějších památek a staveb. Čína je zemí, kterou vedla řada významných starých dynastií, ale která rovněž prošla bouřlivým vývojem v novodobých dějinách. V Číně byl vynalezen papír, porcelán, kompas a střelný prach. V neposlední řadě se může také pochlubit jedinou stavbou na Zemi, která je viditelná z vesmíru – Velkou čínskou zdí. Ta také patří k nejnavštěvovanějším památkám v Číně.
Čína je atraktivní zemí, která má rozhodně svým návštěvníkům co nabídnout. Za jednu návštěvu ale rozhodně není možné vidět vše, počet navštívených míst závisí na délce cesty a také na finančních možnostech. Vynechat byste však rozhodně neměli hlavní město Peking a jeho okolí. Ukrývá totiž řadu významných památek, jako Zakázané město, Náměstí Nebeského klidu, Letní palác, Chrám Nebes, Lámaistický chrám a další. K vidění je zde řada nejrůznějších dalších chrámů - Konfuciánský chrám, taoistický chrám Bílého oblaku, nebo dva buddhistické chrámy Chrám Velkého zvonu a Chrám Pramene zákona. Atraktivní je také ulice Liulichang s tradiční obchody, Muzeum umění nebo Muzeum čínské revoluce.
Z Pekingu je dobrý přístup k největšímu monumentu v zemi – k Velké čínské zdi. Stala se jakýmsi symbolem celé země a nepřestává udivovat své návštěvníky. Táhne se skrz severní Čínu v délce 6000 km a protíná pět provincií a dvě autonomní oblasti. Velká čínská zeď je jediným dílem člověka viditelným pouhým okem z vesmíru a nedávno byla dokonce vybrána mezi sedm novodobých divů světa. Asi 50 km od Pekingu leží také hrobky Mingů, v nichž odpočívá 13 císařů dynastie Ming. Největším čínským městem je Šanghaj se 14 miliony obyvateli. Tato moderní metropole se rozrostla nedaleko Jihočínského moře a nabízí spoustu zajímavých památek, jako ulici Nanjing Lu, Šanghajské muzeum, Bubnovou věž či Chrám jadeitového Buddhy.
Pokud byste chtěli vidět slavnou terakotovou armádu, musíte se vypravit do historického města Xi´an, které patří k nejnavštěvovanějším lokalitám v Číně. Tehdejší hlavní město země bylo výchozím bodem proslulé Hedvábné stezky a dodnes v něm najdete řadu významných historických a kulturních památek pocházejících z různých etap čínských dějin. Kromě zmiňované terakotové armády císaře Qin Shihuanga zapsané na seznamu památek světové organizace UNESCO je to Velká pagoda divoké husy, Malá pagoda divoké husy, Zvonová věž či Muzeum provincie Šen-si.
Typickou čínskou krajinu si pak můžete vychutnávat v okolí města Guilin, které je obklopeno spoustou roztodivných skal. Oblíbenou turistickou atrakcí, při níž lze tuto kopcovitou oblast nejlépe poznat, je plavba lodí po řece Li z Guilinu do turistického městečka Yangshuo. Po návštěvě této poklidné zelené krajiny byste se mohli vydat na prohlídku Hongkongu rozkládajícím se u ústí Perlové řeky do Jihočínského moře. Hongkong je místem velkých kontrastů, setkávají se v něm tradice s moderním světem, mrakodrapy jsou vystavěny v těsném sousedství zemědělského venkova a rybářských osad. Tradiční chrámy jsou postupně zastavovány luxusními obchodními centry. Hongkong je zkrátka zajímavým a vzrušujícím místem, patří však mezi nejdražší regiony Číny.